Wycieczka do lasu
Kierunek: Las

Zamknij oczy i zwizualizuj sobie zieleń, drzewa i przebijające się przez nie promienie słońca, usłysz te magiczne odgłosy, poczuj zapach mchu, żywicy, aromatycznego igliwia, świeżej trawy… jesteś w lesie, czyż nie jest przyjemnie?

Czas na działanie! Wygospodaruj wolny dzień i zabierz swoją pociechę na wycieczkę do lasu. Jeśli nie masz pomysłu jak zorganizować ten czas, jesteśmy tu po to, aby podzielić się z Tobą cennymi wskazówkami.

Zacznijmy od tego, że las to jedna wielka sala doświadczalna. Nie równa się z nią żaden plac zabaw, czy park rozrywki. Masa bodźców dookoła i ogromna przestrzeń sprawi, że Twoje dziecko będzie naprawdę szczęśliwe. Przy okazji również i Ty będziesz mógł/mogła cofnąć się w czasie i powspominać ekscytujące, beztroskie wyprawy do lasu.

Ruch to zdrowie! Biegajcie, skaczcie, bawcie się w chowanego. Wykorzystajcie do zabawy żołędzie, liście, szyszki, gałęzie. Pozwól dziecku zapoznać się ze strukturą drewna. Niech poprzez dotyk, węch, słuch doświadcza niczym w sali terapeutycznej. Daj dziecku świetny przykład i pokaż, że wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu to frajda także dla Ciebie. Badania naukowe wskazują, że w naturalnym otoczeniu dzieci bawią się dużo intensywniej i dłużej. Poprawia ono także ich koncentrację i uwagę.

Nas dorosłych trudno czymkolwiek zaskoczyć, często popadamy w rutynę i mało co robi na nas wrażenie. Pamiętajmy jednak o tym, że dzieci są bardzo ciekawe świata i zachwycają się najprostszymi rzeczami takimi jak: kwiaty, pajęczyna, mrowisko, kałuża, liście. To co jeszcze niedawno widziały tylko na obrazkach w książkach, podczas wycieczki do lasu jest na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego do lasu?


1. Leśne powietrze jest czyste (czyste mikrobiologicznie).
2. Rośliny, szczególnie te iglaste jonizują powietrze ujemnie (wspomaga to układ odpornościowy, nerwowy, krążenia, poprawia nastrój, sprawdza się w leczeniu alergii).
3. Las pełen jest olejków eterycznych, posiadających niezwykłe moce (sosnowy - bakteriobójczy, rozgrzewający, wykrztuśny, udrażnia drogi oddechowe, świerkowy - antydepresyjny, uspokajający, przeciwwirusowy, wykrztuśny, jodłowy- antyseptyczny)
4. Aspekty terapeutyczne - chromoterapia (terapia kolorem), muzykoterapia (terapia dźwiękami lasu), sylwoterapia (kontakt z drzewami), helioterapia, aromaterapia, fitoterapia i jonizacja ujemna.
5. Aktywność fizyczna, dzięki której wydzielają się endorfiny.
6. Ważne są też aspekty wychowawcze i społeczne: uczymy nasze dzieci świata, szacunku do przyrody, kształtujemy wrażliwość dziecka, spędzamy czas razem, budując trwałe i pozytywne relacje.


Co zabrać ze sobą?

 1. Koc piknikowy
 2. Prowiant- napoje, kanapki, pokrojone owoce w pojemnikach, drobne przekąski
 3. Chusteczki nawilżające
 4. Środki na komary (jeśli unikacie środków aptecznych, wykorzystajcie naturalne olejki eteryczne stworzone na bazie roślin np. z trawy cytrynowej lub eukaliptusa, odstraszają one owady i łagodzą objawy ukąszenia)
 5. Plastry, płyn antyseptyczny

Jak się ubrać?


Idealnym rozwiązaniem będą lekkie, niekrępujące ruchów ubrania. Wygodne, kryte buty to podstawa. Nie obędzie się bez nakrycia głowy oraz odzieży przeciwdeszczowej.

W co się bawić w lesie?

 • tropienie śladów dzikich zwierząt
 • zbieranie skarbów
 • tor przeszkód (z wykorzystaniem naturalnie powalonych drzew)
 • skoki przez kałuże
 • zgaduj-zgadula: co to za drzewo? Co to za ptak? Co to za roślina? Po której stronie drzew rośnie mech?
 • prowadzenie dzienniczka obserwacji (młodsze dzieci rysują, starsze zapisują).
 • ćwiczenia w zakresie liczenia: liczenie kroków, przeliczanie zebranych skarbów
 • zabawy zwinnościowe i zręcznościowe: rzucanie szyszkami lub żołędziami do celu, biegi, zabawa w chowanego

 

Jak widzisz, las to nieskończone możliwości gier i zabaw. Przy ich doborze, koniecznie uwzględnij wiek dziecka oraz jego predyspozycje psychofizyczne. Wykorzystaj swoją kreatywność, a przekonasz się, że maluch szybko to doceni i odwdzięczy się dobrym humorem.

MEENIO bawi, MEENIO radzi:

Pamiętaj, że małe dzieci dosyć szybko się nudzą, nie planuj więc długiej wyprawy, wykorzystaj ich naturalną potrzebę ruchu.

UWAGA!! Las to miejsce, w którym jesteśmy gośćmi, zatem zachowujmy się jak na gości przystało.

Leśny savoir vivre:

 1. Nie zaśmiecaj terenu!
 2. Nie niszcz roślin!
 3. Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach i ścieżkach!
 4. Nie hałasuj!
 5. Nie rozpalaj ogniska!
 6. Nie wjeżdżaj samochodem!
 7. Nie płosz zwierzyny!

 Przebywanie na świeżym powietrzu jest ważne przez okrągły rok. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, jesteście wystarczająco dobrze zmotywowani do tego, aby wyruszyć w leśną przygodę ze swoimi pociechami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl